11 Networking Hatası ve Bu Hatalar için Kolay Çözüm Önerileri?

by Taha Sönmez 2019-05-01 23:31:18


11 Networking Hatası ve Bu Hatalar için Kolay Çözüm Önerileri

 • Dinleyen taraf olmaktan çok konuşan tarafsınız

Networking mini bir röportajdan ziyade bir ilişki kurma anlamını taşımaktadır. Birinin üzerinde bırakacağınız izlenime ne kadar önem verseniz de, o insana da kendini tanıtma şansını verdiğinize emin olun.

 • Bir asansör konuşmanız yok

Tebrikler! Sonunda içinde bulunduğunuz bir etkinlikte oldukça önemli girişimcilerden biriyle konuşma fırsatı yakaladınız. Emin olmanız gereken en önemli şeylerden biri, karşınızdaki insanın sizin yaptıklarınızı dinlemek için ne zamanı ne de enerjisi olduğu. Bunun yerine kim olduğunuzu ve projelerinizi 15 saniyelik bir konuşmaya indirgerseniz daha çok akılda kalırsınız.

 • İletişim bilgilerinizi vermeden konuşmayı bitiriyorsunuz

Etkinliklere katılmanızın başlı başına amacı bir ilişki ağı kurmak olduğu için, bunu o insanla bir daha iletişime geçmeden yapmanız mümkün olmayacaktır. Bu durumda da karşınızdakinin QR kodunu bunu sağlayan bir uygulamayla taratmanız bu karşılaşmanın yaşanacağını garanti altına alır.

 • Kendinizi sürekli başkasının konuştuğu bir grup konuşmasında buluyorsunuz

Eğer içine kapanık bir insansanız bu biraz daha zorlayıcı olabilir. Pasif bir karşılaşma en başta çok fazla konuşmaktan daha iyi hissettirebilir. Fakat gerçekte bu karşındakinizde herhangi bir izlenim bırakmadığınız anlamına gelir. Etkileşiminizi dengelemeye çalışıp konuşmanın en azından bir kısmını siz yürütün.

 • İnternete fazlasıyla güveniyorsunuz.

Gerçek hayatta kurulan bağ hala samimi bir etkileşimin tek yolu olmaya devam ediyor. İnsanlara yüzlerce LinkedIn davetiyesi yollamak sizin bir yere varmanızı sağlamayacak. Online olarak kurduğunuz networklerin yüz yüze bağlantılara yol açtığına emin olmayı unutmayın.

 • Araştırmanızı yapmıyorsunuz.

Sizin alanınızda ve etrafında olan olayları önceden araştırırsanız paylaşabileceğiniz fikirleri de önceden belirlemiş olursunuz. Bu sadece bir fikriniz olduğunu göstermekle kalmaz aynı zamanda yeterince bilgili olduğunuzu da göz önüne koyar.

 • Hali hazırdaki networkünüzü görmezden geliyorsunuz.

Sürekli konuşmadığınız insanlara ulaşın. Eski kontaklarınızla uzun bir süreden sonra tekrardan görüşme isteğiniz onların hoşlarına gidecek ve size yeni olanaklar doğuracaktır. Bunları hali hazırda elinizde olan fırsatlarla birleştirdiğinize emin olun.

 • Networking dışında hiçbir şey yapmıyorsunuz.

Networking çoğu zaman birçok insanı korkutur. Bunun üstesinden gelmek içinse gönüllü olmayı ya da önemli bir şeyi ücretsiz yapmayı önerin. Örneğin kayıt masasında bir iki saatliğine gönüllü olabilirsiniz. Bu sayede yapacağınız onlarca konuşmayı ve sonrasında aynı insanlarla tekrar konuşma fırsatı yakalayacağınızdan emin olabilirsiniz.

 • Etkinliğe geç varıp kendinize ısınacak zamanı vermiyorsunuz.

Etkinlikteki en büyük sorunlardan biri oldukça kalabalık olmalarıdır. Bunun önüne geçmek için kalabalık en yüksek düzeye gelmeden etkinlik alanında olmayı deneyin. Böylece ortam büyümeye başlasa bile çoktan sizi başkalarıyla tanıştırabilicek insanlarla iletişime geçmiş olursunuz.

 • Hedef koymuyorsunuz.

Networking konuşmak ya da dinlemekle kısıtlı kalmamalıdır. Tüm bunların arkasında çok basit bir neden yatar, dibinize kadar insanlarla tanışın ve iletişim kurun. Eğer kendinize bir etkinlikte konuşucağınız kişi sayısı ya da konular gibi hedefler koyup bunları uygularsanız sizin çin oldukça eğlenceli olabilir. Ve böylelikle networkünüzün hangi yönde oluşacağı hakkında da bir fikir sahibi olabilirsiniz. Hedeflerinizi gerçekleştirmeniz halinde kendinize küçük hedefler de koyabilirsiniz.

 • Teknolojiyi avantajınıza kullanmıyorsunuz

Networking ne kadar insanlarla ilgili de olsa, bu teknolojiyi kullanarak daha da verim almanıza bir engel değil. Katılımcılarının çoğunun networking hakkında en rahatsız olduğu konunun ne olduğunu biliyor musunuz? Saatlerce kendi sektörleriyle ilgili olmayan insanlarla konuşuyorlar, fakat etkinlik bittikten 5 dakika sonra kendileri için asıl önemli insanın da orada olduğunu fark ediyorlar. Bu durumdan kaçınmak için, bir networking uygulaması olan ItsMee’yi indirebilirsiniz. ItsMee’nin sağladığı akıllı kontak sayesinde sizin ve diğer insanlarının istek ve ihtiyaçlarına göre iletişim kurabilirsiniz. ItsMee sizi etkinliğe katılan insanlar hakkında uyarır ve ilgi alanlarınızı ve onların size ne sunabileceğinizi öğrenmenizi sağlar.

...
Taha Sönmez
Itsmee,